רדיוהד וישראל – סיפור אהבה

הופעה חיה

זה קורה ממש ממש עוד מעט, ב-19.7.2017 מגיעה להקת רדיוהד להופעה בפארק הירקון וזו הפעם ה-9 שהלהקה מופיעה בישראל. רדיוהד הייתה ועודנה אחת הלהקות הכי פופולריות בישראל. למעשה הישראלים היו הראשונים לזהות את הכישרון המיוחד, את הטקסטים החתרניים, הצליל הייחודי והמוסיקה הכובשת שלהם. בזמן שהם שרפו פאבים אינטימיים ומועדונים קטנים ברחבי אירופה וארצות הברית, בישראל הם מילאו אולמות גדולים והאהדה הישראלית היא זו שמציבה אותם כלהקת האינדי רוק הטובה ביותר בשנות ה-90. הקשר בין רדיוהד לישראל כל כך הדוק עד כדי כך שאפשר לומר אפילו שיש 'קשר משפחתי'. גיטריסט הלהקה, ג'וני גרינווד המוכשר, חי כבר כמה שנים טובות עם בת זוג ישראלית, אותה פגש באחת מההופעות כאן בארץ, אז בשנות ה-90.

ההודעה שרדיוהד מגיעים לישראל במסגרת סיבוב ההופעות של 2017 הרעידה את כל המעריצים שלהם בארץ ללא הבדל מין, גזע, גיל או מגדר; ההתרגשות הורגשה והכרטיסים להופעה שלהם בישראל חוסלו במהירות האור. אך לפתע משהו התחיל להעיב על ההתרגשות…

רדיוהד נאבקת בחרם של תנועת ה-BDS, מי ינצח?

לפני כמה שבועות קיבל תום יורק, סולן הלהקה, מכתב פומבי עליו חתומים אומנים בינלאומיים רבים ובראשם רוג'ר ווטרס (הכוהן הגדול של תנועת החרם כנגד ישראל וסולנה לשעבר של להקת פינק פלויד), המפציר בו ובלהקתו שלא להופיע בישראל, עקב מדיניות האפרטהייד בשטחים הכבושים.

אבל תום יורק החליט לענות למכתב והוא עשה את זה גם בראש חוצות, בלי להתבייש ובלי להתנצל במגזין המוסיקה הפופולרי ביותר בעולם ה"רולינג סטון". כך הוא הגיב: "אני ועוד אמנים ואנשי תרבות רבים נוספים לא מסכימים עם העקרונות של תנועת ה-BDS. אני מתנגד לחרם התרבותי על ישראל ולצידי עומדים נוספים דוגמת ג'יי.קיי רולינג ונועם חומסקי".

רוג'ר ווטרס, כאמור, לא לבד. על העצומות של ה-BDS להחרמת ישראל חתומים אנשים רבים וחשובים, ביניהם: הזמר אלביס קוסטלו,  הבמאי קן לוקאץ', הפיזיקאי סטיבן הוקינג, הזמר סטיבי וונדר ועוד רבים. אך למזלנו, לא כולם נעמדים דום לצד התנועה הזו, כפי שציין תום יורק.

עוד אמר יורק: "אני לא מבין. אני לא אומר לבמאי המוערך קן לוקאץ' היכן לעבוד וכיצד לחשוב. התנועה מציעה לי רק שתי אופציות, שחור או לבן ואני חייב לבחור. עם זה יש לי בעיה. במקום ליזום שיחה פנים מול פנים הם זורקים את כל ה-shit שלהם עלינו, בריש גלי. ככה לא מנהלים דיון אמתי ומכובד. אנחנו לא מטומטמים, אנחנו בהחלט מסוגלים לקבל החלטות בעצמנו עבור עצמנו. יש פה התנשאות ופגיעה שאני לא מצליח להבין. לתומכים בחרם של ה-BDS אולי יש כוונות טובות, אבל אני מאמין שחרמות כמו זה יוצרים אווירה של פילוג ומחלוקות. החרם לא מקרב בין אנשים, החרם לא מעודד הידברות או דיאלוג. החרמות שכאלו הן שמובילות אותנו בעצם למצב שבו בוחרים מנהיגים פופוליסטיים כמו טראמפ, נתניהו או תרזה מיי".

חשבתם שזהו? אז זהו שלא. המאבק עדיין לא נגמר. מסתבר שבמהלך סיבוב ההופעות שלהם כבר הופרעה הופעה שלהם על ידי תומכי BDS שקראו קריאות בוז ללהקה עקב כוונתה להופיע בישראל בקרוב. אבל יש בזה גם משהו משעשע. כי המפיק של הלהקה, נייג'ל גודריץ', הוא גם המפיק של רוג'ר ווטרס. על פי טום יורק גם המפיק גודריץ' לא מאמין בחרם של רוג'ר ווטרס ותנועת ה-BDS והדגיש שהמפיק אמר בציניות משהו "שהוא לא היה רוצה להיות תקוע וקרוע בין שניהם (תום יורק ורוג'ר ווטרס)".

אין ספק שאנחנו נראה את רדיוהד בפארק הירקון בעוד כמה שבועות בודדים, ונוכל לרשום עוד הצלחה ישראלית וכישלון לתנועה הארורה הזו. בינתיים יש לנו בידור טוב והרבה מוסיקה משובחת.

פה תוכלו לראות את המחרוזת שעשה עומרי אנג'ל לשירי רדיוהד – בעברית, משעשע:

וכאן שיר של הלהקה שמרגיש קשור לנושא שלנו ונוגע למאבקים ורדיפות:

ניפגש בפארק!

About יעל שומרון 20 מאמרים
יעל כותבת על אורח חיים בריא ומנהלת תוכן במגזין BuyWiser.

היה הראשון להגיב

להגיב

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*