גידול הידרו של עגבניות

גידול עגבניות

עגבניות הן אחד הירקות האהובים ביותר בעולם. טעמן נהדר, צבען משגע, המרקם שלהן עסיסי ואם לא די בכך, אז הן גם בריאות. בכתבה הבאה נתרכז בגידול עגבניות בגינות הידרופוניות ונראה כיצד מייצרים תנאים אופטימליים לגידול הידרו של עגבניות.

על טעמן של עגבניות הידרופוניות

במציאות, רבות מן העגבניות שאנחנו רוכשים בסופר-מרקט, בשוק, אצל הירקן או במכולת גדלות על פי עקרונות השיטה ההידרופונית. לא בטוח שידעתם זאת מאחר וטעמן של עגבניות ההידרופוניות זהה לטעמן של עגבניות שגודלו בשיטת החקלאות המסורתית באדמה. למעשה, יש הגורסים שדווקא גידול הידרו של עגבניות מעשיר ומעצים את טעמן של העגבניות, אבל על טעם וריח אי אפשר להתווכח.

יתרונות השיטה ההידרופונית לגידול עגבניות

יש יתרונות בגידול הידרו של עגבניות. אפשר לשלוט כמעט לחלוטין בסביבת החיים של העגבניות, ולכן אפשר לשלוט בטעמן, בכמות הסוכרים שבהן, בגודלן ובהיקף היבול שלהן. יתרה מכך, גידול הידרו מספק את התנאים האופטימאליים לטיפוח עגבניות לאורך כל ימות השנה, ולא רק בעונה, ואם מדובר בחקלאות הידרופונית בהיקפים מסחריים הרי שמדובר בהגדלת התשואה באופן משמעותי. לבסוף, את העגבניות ניתן לגדל בשיטה הידרופונית הן בתוך חללים סגורים או בחוץ והן נחשבות לגידול יחסית קל.

עגבניות אורגניות
גידול אורגני של עגבניות

גידול הידרו: התנאים האופטימאליים לגידול עגבניות

עגבניות הן קלות יחסית לגידול מאחר ויש תנאים מאוד ברורים שבהם הן פורחות ומשגשגות:

תאורה

בין אם אתם מגדלים את העגבניות בחוץ ובין אם אתם מגדלים אותן בפנים חשוב לספק לעגבניות ההידרופוניות שלכם הרבה מאוד אור. על האור להיות חזק ומלא והחשיפה לאור צריכה להתפרס על פני 5 שעות מדי יום.

טמפרטורה

הטמפרטורה האידיאלית לגידול הידרופוני של עגבניות נע בין 12.5 מעלות צלסיוס עד 29.5 מעלות צלסיוס. חשוב לשמור את העגבניות בטווח טמפרטורה זה מאחר וחשיפת העגבניות לקור פשוט יהרוג אותן. העגבניות יכולות לשרוד גם בטמפרטורה הגבוהה מהטווח שציינו ועד 33 מעלות צלסיוס אבל מעבר לזה הן יקמלו.

אוויר

במידה ומגדלים את העגבניות בתוך מערכת הידרופונית סגורה חשוב לדאוג שיהיה לעגבניות אוויר ואוורור. העגבניות לא יוכלו להתפתח ללא חמצן. הציבו מאוור קטן ודאגו לאוור את חלל הגידול.

מים

עגבניות הידרופוניות זקוקות למים רבים. חשוב להקפיד להשקות אותן תכופות. כמו כן, יש להתאים את כמות המים לשלב שבו נמצא הפרח, בשלבי הפריחה למשל העגבניות זקוקות ליותר מים. בנוסף, יש גם לקחת בחשבון את שיעור הנוזלים במצע. לבסוף יש לפקח גם על טמפרטורת המים כך שתהיה בטווח שנע בין 18 מעלות צלסיוס לבין 25 מעלות צלסיוס.

דשנים וחומרי הזנה

עגבניות הידרופוניות זקוקות למשטר דשנים הולם. הן סופגות בקלות את החומרים המזינים במידה ואלו מאוזנים בחנקן, אשלגן, זרחן ומיקרו-אלמנטים נוספים. חשוב לוודא שהמים שבעזרתם משקים את העגבניות אינם מכילים חלק מן המיקרו-אלמנטים למשל סידן ולהתאים את הדישון לתמהיל הרכיבים של המים.

שתיל
דשן מזין לגידול

רמות PH

בגידול הידרו של עגבניות חשוב לעקוב אחר רמות ה-PH, שכן אלו עלולות להשתנות. רמת ה-PH המומלצת לגידול עגבניות צריכה להיות סביב ה-6.1.

האבקה

כדי שזרעי העגבניות שלכם יפרחו ויממשו את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם העגבניות צריכות לעבור הליך של האבקה. לשם כך צריך מגע עם פרפרים או דבורים אך אם מדובר במערכת הידרופונית סגורה יש לנער מדי יומיים את פרחי העגבנייה כדי לזרז את תהליך האבקה.

קטיף עגבניות

העגבניות יתחילו לפרוח בגינה ההידרופונית שלכם בטווח של בין חודש לבין שלושה חודשים, זה תלוי בסוג העגבניות ובתנאי הגידול הייחודיים בכל גינה וגינה הידרופונית. את הקטיף ניתן להתחיל כאשר העגבניות הבשילו וצבען אדום, אך בהחלט ניתן גם להקדים ולקטוף אותן כשהן עוד ירקרקות מעט, או אז יש להמתין עד אשר יבשילו ויהפכו אדומות במנותק מהצמח.

גידול קל וטעים

אין זה משנה אם אתם מתכוונים לאכול את העגבנייה כמות שהיא, לשלב אותה בסלט, להפוך אותה לקטשופ, לרסק עגבניות או פשוט לייבש אותה, גידול הידרו של עגבניות יספק לכם תוספת טעימה ומשובחת לתפריט, לכל תפריט.

About יעל שומרון 20 מאמרים
יעל כותבת על אורח חיים בריא ומנהלת תוכן במגזין BuyWiser.

היה הראשון להגיב

להגיב

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*